Dalahäst 1800-talets slut
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
DALAHÄST, 1800-talets slut, troligen målad av Karin Nisser "Mor Nisser i Vattnäs" (1883-1947), krusad i blått, grönt och gult mot vit botten, höjd 18, längd 17 cm
Sannolikt utförd under 1890-talet i Besslarsgården i Bergkarlås, Mora, då Karin Nisser som liten flicka hjälpte till med målning av trähästar.
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Slitage
565479
2018-10-23