Dalahäst 1800-talets slut

Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

DALAHÄST, 1800-talets slut, troligen målad av Karin Nisser "Mor Nisser i Vattnäs" (1883-1947), krusad i blått, grönt och gult mot vit botten, höjd 18, längd 17 cm

Sannolikt utförd under 1890-talet i Besslarsgården i Bergkarlås, Mora, då Karin Nisser som liten flicka hjälpte till med målning av trähästar.

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Slitage

565479

2018-10-23