Prakturna flintgods 1700-tal
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PRAKTURNA, flintgods, troligen Rörstrand, 1780-tal, gustaviansk, marmorerad, med uppsvängda hänklar, dekor i relief av bladgirland samt utsparad oval medaljong med antikiserande motiv, bronserade detaljer, på kvadratisk fotplatta, höjd ca 42 cm
LITTERATUR: Helena Dahlbäck Lutteman, "Svenskt porslin", Lund 1980, sid. 118 samt Bengt Nyström & Jan Brunius, "Rörstrand 280 år", Kina 2007, sid. 27
Lock saknas, lagningar, senare bronsering
565485
2018-09-09