Biblar 1700-1800-tal

Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal
Biblar 1700-1800-tal

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BIBLAR, 4 st, , "Biblia, thet är: All then Helga Skrift, på swensko. .." , Benjamin Gottlieb Schneider, Stockholm, 1729 respektive 1736, Lorentz Ludwig Grefing, Stockholm 1757 samt Samuel Norberg, Göteborg, 1800,
samtida skinnband, beslag och nitar av mässing.
Skador: Slitage, nött, saknar en läderrem.

Slitage, smuts, skador, saknade beslag och remmar, delvis senare renoverade

565494

2018-08-26