Vårt vackra Stockholm etsning Carl Larsson
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL LARSSON ETSNING. Vårt vackra Stockholm. Utgivet till förmån för Daniel Fallström-fonden. Stockholm (Bröderna Lagerström) 1920.
4to (323x24 cm). 1 etsning av Carl Larsson, monogramsignerad av Karin Larsson samt 39 planscher efter Henry B. Goodwin, Upplaga i 200 exemplar, detta nr 16.
Samtida skinnband, gulddekor på pärmar, gulddekorerad rygg (något nött rygg), helt guldsnitt. Marmorerad pappkassett. Exlibris.
565513
2018-08-26