Vårt vackra Stockholm etsning Carl Larsson

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARL LARSSON ETSNING. Vårt vackra Stockholm. Utgivet till förmån för Daniel Fallström-fonden. Stockholm (Bröderna Lagerström) 1920.
4to (323x24 cm). 1 etsning av Carl Larsson, monogramsignerad av Karin Larsson samt 39 planscher efter Henry B. Goodwin, Upplaga i 200 exemplar, detta nr 16.
Samtida skinnband, gulddekor på pärmar, gulddekorerad rygg (något nött rygg), helt guldsnitt. Marmorerad pappkassett. Exlibris.

565513

2018-08-26