Märta Måås Fjetterström matta
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MÄRTA MÅÅS FJETTERSTRÖM, "Röda Åttan", röllakansmatta, formgiven 1928, inköpt på 1950-talet, geometriskt mönster i röd färgskala, signerad AB MMF
221x207 cm exklusive fransar
Slitage, smärre skada
565528
2018-09-09