Märta Måås-Fjetterström matta
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Pompan", röllakansmatta, formgiven 1939, reliefflossa, signerad AB MMF, tillverkad efter 1941, 311x 202 cm
HISTORIK: Mattan formgavs för Riksdagshuset 1939.
slitage, fläckar, skadade fransar, lagning
565536
2018-09-09