Anatole Fournier vas Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

12 000 SEK

10 000 SEK

ANATOLE FOURNIER (Frankrike 1864-1926), vas, Sèvres 1919, art noveau, stengods, dekor av spindelnät och vallmo i brunt och grönt mot brungrön fond, signerad Fournier 1919 1 Ex. och stämplad 1919 SEVRES MANUFACTURE DEL ETAT, höjd ca 12,5 cm

565560

2018-10-28