Saltkar från troligen Gjövigs glasbruk
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SALTKAR, 1 par, troligen Gjövigs / Gjöviks glasbruk, Norge, 1800-talets första hälft, koboltblå glasmassa med påklippt kant runt mynning och fot i opakvit glasmassa, höjd ca 5,5 cm
En fot med lagning och nagg
565587
2018-09-02