Saltkar från troligen Gjövigs glasbruk

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SALTKAR, 1 par, troligen Gjövigs / Gjöviks glasbruk, Norge, 1800-talets första hälft, koboltblå glasmassa med påklippt kant runt mynning och fot i opakvit glasmassa, höjd ca 5,5 cm

En fot med lagning och nagg

565587

2018-09-02