Spegellampetter 1700-tal gustavianska

Klubbat för:

37 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, 1 par, förgyllda och bronserade, 1700-talets slut, gustavianska, oval form, skuren dekor av lagerblad samt pärlstav, kron med rosett och fleuron, ljusarm i mässing, höjd ca 54 cm

Lagningar, senare förgyllning/bronsering, ljusarmarna senare, slitage, senare fast äldre glas

565605

2018-08-28