Porslinstallrikar
Klubbat för:
500 SEK
1 500 SEK
PORSLINSTALLRIKAR, 1800-talets mitt-1900-talets första kvartal, 18+3+5+2+4 st, varav 25 mattalrikar, 2 djupa tallrikar, samt. 4 minnestallrikar Wedgewood, Rörstrand samt. Gustavsberg, porslin, samtliga med blå dekor, minnestallrikarna från bl.a Konstindustriutställningen 1909, Baltiska Utställningen i Malmö 1914 samt. Landsstormen 1914, stämplade undertill, diameter ca 19-25 cm
Samtliga med nagg och skador, vissa med lagnignar
565717
2018-08-28