Per Forsell

Per Forsell
Per Forsell
Per Forsell
Per Forsell
Per Forsell
Per Forsell
Per Forsell
Per Forsell

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PER FORSELL (1898-1979): Dalkullan, signerad och daterad P.Forsell 1948, gelatinsilverfotografi, ca 42x32 cm,

"-1872 var hon med rallarna när de bröt stambanan. Då var hon 15 år. Som 18-åring lastade hon sin dragkärra med laggkärl och sta till Stockholm. Där jobbade hon med att bära tegel tolv timmar om dagen på byggen. Då jag träffade henne satt hon i getskinnskjol och fårskinnspäls och tände sin pipa. Sedan jag tagit bilden sjöng hon Lina Sandelss läsarsånger". Per Forsell Expressen Söndag 1978

Oramad, smärre kantslitage

565770

2018-08-28