Anderserik Sköld textilobjekt/skulpturer
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERSERIK SKÖLD (född 1947), VPK-kvinna, KDS-kvinna samt miljöpartist, (3) textilobjekt/skulpturer, tyg och sömnad på trästomme, signerade, betitlad och daterade 1992 med sömnad, höjd ca 30-42,5 cm
HISTORIA: Anderserik Sköld, Edsbyn, är en konstnär som förvaltar det naivistiska arvet efter autodidakta hälsingekonstnärer som Lim-Johan
565824
2018-08-28