Rosenthal ´´Maria Björnbär´´ kaffe- och matservis

Klubbat för:

3 400 SEK

4 000 SEK

ROSENTHAL, "Maria Björnbär", kaffe- och matservis, 84 dlr, 1900-talets andra hälft, porslin, Tyskland, bestående av: 12 mattallrika, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, 2 stora upplägningsfat, 2 mindre upplägningsfat, 2 smörfat, 2 karott, 2 såsskålar, 1 kaffekanna, 10 kaffekoppar med fat, 8 moccakoppar med fat, 2 moccafat, 2 små fat, 1 sockerskål, 1 gräddkanna samt 1 kanna

En förrättstallrik med en nagg, en djup tallrik med en nagg, slitage, enstaka nagg kan förekomma

566060

2018-08-29