Spegel empire
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, empire, 1820-/30-tal, Stockholmsarbete, förgylld och bronserad, dekor i pastellage av bl a blomsterkorg, belagd med slagmetall, med otydlig hallstämpel på baksidan, höjd ca 118, 54 cm
Senare bronserad, sannolikt senare glas med anlöpning, senare bakstycke, mindre dekorbortfall, torrsprickor, slitage
566087
2018-09-12