John Georg Arsenius, Elegant herreman med häst

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JOHN GEORG ARSENIUS (1818-1903): Elegant herreman med häst, signerad och daterad I Arsenius (18)81, olja på kopparpannå, 19 x 27,5 cm

Arsenius for till Paris efter akademitiden och han kom tillsammans med sina konstnärsvänner Nils Kreuger och Christian Skredsvig att ägna sig år hästmåleri. Hans motiv kom att domineras av eleganta och nervösa fullblodshästar från kapplöpningsbanorna i Paris, Chantilly och Deauville och hans köpkrets var främst en burgen kapplöpningspublik. Arsenius kom att stanna i Frankrike livet ut.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

566090

2018-10-23