Karl Lundborg oljemålning från Fjällbacka

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

KARL LUNDBORG (1893-1972): Julidag i Fjällbacka, signerad och daterad K Lundborg -50, olja på duk, 46x38 cm

Vi blickar ut över Fjällbackafjorden en solig julidag. Där skymtar Gudmundskäret och till vänster ser vi Valö breda ut sig. Utsikten är hämtad från Brandgatan som leder upp från Södra Hamngatan i Fjällbacka. Det är en lång och brant backe som därav nyttjas synnerligen lite av bilburna och cyklister eller för den delen fotgängare.
Det är oklart hur gatan har fått sitt namn. Kanske har det något att göra med den förödande branden vid förra seklets början som utspelade sig på Södra Hamngatan. På grund av att det på den tiden inte fanns någon väg runt det stora berget som är mycket centralt i Fjällbacka så kunde inte Brandkåren angripa elden snabbt och effektivt.
Utöver branden är Fjällbacka känt för att det var här Ingrid Bergman bodde på somrarna under flera år. Senare har Camilla Läckbergs deckare satt den lilla orten på kartan även utanför Sveriges gränser.

566115

2018-10-23