Christian Linning byrå rokoko
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad på bakstycket C L N, fanérad med valnöt på stomme av furu, bukig form, beslag i brännförgylld brons, rundade svängda hörnpelare, höjd ca 85, 99x59 cm
PROVENIENS: Ätten von Post
HISTORIK: Christian Linning gick i lära hos ämbetsmästaren Christopher Wellendorph d.y. från 1730 och blev gesäll 1734, genom sin skicklighet blev han lådgesäll 1742, Linnings mästarstycke, i form av ett kabinettskåp, godkändes av ämbetet 1744 och 1746 fick han burskap med rätt att bedriva verkstad i Stockholm, den tidiga produktionen präglades av inflytande från tyska, holländska och engelska ideal, från 1750-talet syntes de franska rokokoinfluenserna starkast, med åren följde han noggrant svängningarna inom smaken och tillverkade möbler i lättare och smäckrare former
Skivan senare fanerad i björk, senare lås, slitage, fanersprickor, skrivskivan kärvar (svår att dra ut)
566135
2018-09-16