Christian Linning byrå rokoko

Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko
Christian Linning byrå rokoko

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad på bakstycket C L N, fanérad med valnöt på stomme av furu, bukig form, beslag i brännförgylld brons, rundade svängda hörnpelare, höjd ca 85, 99x59 cm

PROVENIENS: Ätten von Post

HISTORIK: Christian Linning gick i lära hos ämbetsmästaren Christopher Wellendorph d.y. från 1730 och blev gesäll 1734, genom sin skicklighet blev han lådgesäll 1742, Linnings mästarstycke, i form av ett kabinettskåp, godkändes av ämbetet 1744 och 1746 fick han burskap med rätt att bedriva verkstad i Stockholm, den tidiga produktionen präglades av inflytande från tyska, holländska och engelska ideal, från 1750-talet syntes de franska rokokoinfluenserna starkast, med åren följde han noggrant svängningarna inom smaken och tillverkade möbler i lättare och smäckrare former

Skivan senare fanerad i björk, senare lås, slitage, fanersprickor, skrivskivan kärvar (svår att dra ut)

566135

2018-09-16