Hörnbord sengustavianskt Gottlieb Iwersson
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784), hörnbord, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad massiv mahogny, brännförgyllda beslag, konturerad skiva, sargen med lister och lins, träskuren pärlstav, benanfanger med linser, kannelerade ben med svarvade balusterformade avslut, fothylsor i mässing, höjd 82,5 66 x 46,5 cm
LITTERATUR: Ernst Fischer: Gottlieb Iwersson, Göteborg 1916, bild 37 & 45, jämför bord av Gottlieb Iwersson
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 204f, jämför salongsbord av Gottlieb Iwersson
Smärre komplettering och lagningar, skivan med mindre urtag, en fothylsa saknas
566157
2018-09-25