Sekretär gustaviansk 1700-tal
2018-09-15
566317
| Klubbat belopp | 6 600 SEK |
| Utropspris | 8 000 SEK |
SEKRETÄR, fanerad i mahogny, 1700-talets slut, gustaviansk, två lådor, beslag i mässing, fällbar front med bakomliggande låd- samt hyllinredning, stenskiva, märkt ano 1782, höjd 104, 61x46 cm, nyckel (2) medföljer
PROVENIENS: Ekensbergs slott, Sörmland
Slitage, förstärkningar, lagningar, fanerbortfall