Sekretär gustaviansk 1700-tal

Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal
Sekretär gustaviansk 1700-tal

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SEKRETÄR, fanerad i mahogny, 1700-talets slut, gustaviansk, två lådor, beslag i mässing, fällbar front med bakomliggande låd- samt hyllinredning, stenskiva, märkt ano 1782, höjd 104, 61x46 cm, nyckel (2) medföljer

PROVENIENS: Ekensbergs slott, Sörmland

Slitage, förstärkningar, lagningar, fanerbortfall

566317

2018-09-15