Rörstrand ´´Skåne´´ matservis

Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis
Rörstrand ´´Skåne´´ matservis

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

RÖRSTRAND, "Skåne", matservis, 50 dlr, 1900-talets början, flintgods, dekor i blått, bestående av: 9 mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 9 förrättstallrikar, 11 assietter, 4 uppläggningsfat, 1 såssnipa, 3 karrot, 1 soppterrin och fat, mattallrikens diameter ca 24,5 cm

Slitage, 1 karrot med nagg, 2 matttallrikar med båda sprickor och nagg, 1 mattallrik med nagg, 1 mattallrik med spricka, 2 assietter med nagg, 1 djup tallrik med en spricka, 1 djup tallrik med en lagad spricka, glasyrkrackeleringar, vissa delar missfärgade, enstaka ej noterade nagg kan förekomma

566367

2018-08-30