Samling dokument Brahe och Sture 5 handlingar

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BRAHE - STURE ARVSSTRIDEN. Samling dokument rörande arvsstriden emellan Brahe och Sture, undertecknade av bland andra Georg Stiernhielm. 5 handlingar.

1. Testamentshandling för Margareta Brahe rörande gods och gårdar, bland annat Örboholm. Daterad i Stockholm 27 juli 1660. Undertecknat av Ebba Brahe (1596-1674), Margareta Brahe (1603-1669), Ebba Grip (1583-1666), Wilhelm Taube (d. 1662), Georg Stiernhielm (1598-1672).
Samtliga underskrifter med tillhörande sigill och delvis skadat sigillsnöre.
Folio (330 x 210 mm). 8 sidor, varav 6 skrivna.

2. Sammandrag av beslut om arvsstriden. Daterad i Stockholm 11 juli 1660. Undertecknat av bland
annat Wilhelm Taube (d. 1692) och Georg Stiernhielm (1598-1672).
Folio (320 x 200 mm). 4 sidor, varav 2 skrivna.

3. Handskriven förteckning på tyska över dokument 1652-1662 relaterade till Brahe-Oxenstierna där de två överstående dokumenten finns beskrivna.
Folio (320 x 200). 4 sidor, varav 3 skrivna.

4. Margareta Brahe. Egenhändigt undertecknat dokument med sigill. Daterat 29 juni 1661 i Stockholm.
Folio (300 x 200 mm). 4 sidor, varav 1 skriven. Några småfläckar.

5. Margareta Brahe. Egenhändigt undertecknat brev till Greger Wallander (von Schönfeldt). Daterat 3 juli 1661 i Stockholm.
Folio (310 x 200). 4 sidor, varav 1 skriven. Ett par småfläckar och en 2 cm reva i högra marginalen.

5 handlingar.

Dokumenten rör Margareta Brahes involvering i arvsprocessen kring Sture-arvet. 1654 inleddes en
stor arvsprocess om det s.k. Sture-arvet. Tvisten stod emellan Johan Oxenstierna och sin avlidna
hustru Anna Margareta Stures efterlevande som hävdade rätt till ett antal gods och gårdar. Då Oxenstierna avled 1657 fortsatte processen emot hans sista hustru Margareta Brahe som nu innehade dessa gods. Processen, komplicerad av att Oxenstierna och Brahe var barnlösa, avslutades först 1660 efter en kompromiss där Brahe fick behålla ett antal gods men förlorade andra.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

Se text

566478

2018-09-04