Karl X Gustav undertecknad dokument 1655
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARL X GUSTAV (1622-1660), kung av Sverige 1654. Egenhändigt undertecknad konfirmation.
Konfirmation för den av drottning Kristina utfärdade årliga pensionen av 1000 riksdaler till Maria Eufrosyne av Pfalz (1625-1687). Daterad i Stockholm 22 juni 1655.
Folio (320 x 200 mm). 4 sidor, varav 2 skrivna. Ett par småfläckar, spår av det saknade papperssigillet.
Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.
Se text
566494
2018-09-04