Josef Frank, skrivbord, Svenskt Tenn
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOSEF FRANK, skrivbord, Svenskt Tenn, modell 500, formgivet 1932, mahogny, fronten med fem lådor, draghandtag i mässing, höjd 71, 200x80 cm
LITTERATUR
Jämför Kristina Wängberg-Eriksson och Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivare, Carlssons bokförlag, Stockholm 2014, K 54.
Slitage, fotkryss med lagning/spricka
566546
2018-08-30