Skjortknappar 2 par broschnål guld

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKJORTKNAPPAR, 2 par, 18 k vit resp. guld, med satinerade runda brickor med dekor av 2 briljanter totalt ca 0,05 ct, Gustaf Dahlgren, Malmö ca 1930-tal, årsstämpel saknas resp. med dekor av 2 odlade halvpärlor, Erik Thomassons Guld- & Juvelfirma, Stockholm 1940, BROSCHNÅL, 18 k guld, odlad halvpärla, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1927, längd 50 cm, total vikt ca 7,4 g

Brosch med bucklor samt krokig nål

566698

2018-09-05