Hermann Norrman, Skymningslandskap
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
HERMANN NORRMAN (1864-1906): Skymningslandskap, på baksidan signerad H. Norrman, olja på duk, 56 x 75.5 cm. På baksidan Studie av flicka sittande i gröngräs.
I en så kallad impressionistram
Skymningslandskap, på baksidan Studie av flicka sittande i gröngräset.
Målningens framsida, Skymningslandskap, är utförd omkring 1900, bilden på målningens baksida av flicka sittande i gröngräset, väsentligt tidigare, troligtvis på 1880-talet. Det faktum att den senare är signerad visar att den utgjort nedre vänstra hörnet av en större målning, vilken konstnären av okända skäl valt att beskära.
Motivet till Skymningslandskapet är troligtvis hämtat från konstnärens hembygd utanför Tranås i Småland. Målningen stämmer väl överens med Georg Nordensvans beskrivning av hans landskap från Småland kring förra sekelskiftet (Svensk Konst och Svenska Konstnärer i Nittonde Århundradet. 1928, s. 423):
"Hans målningar från denna period kännetecknas av en varm kolorit och Smålandsbygdens kärva karaktär: stora vidder av hed, kärrmark eller bergåsar, klädda med mager skog, men över dessa tornar molnen i väldiga massor, som låter slagskuggor glida över landet. Hans kolorit var konsekvent, i kopparton eller i blekt ljusgrönt, på en gång klangfull, stark, mustig och mild, som i Norrmans sista arbeten går till en svalare tonskala och ett lättare behandlingssätt."
Prins Eugen var en stor beundrare av Herman Norrman. Det finns idag omkring 25 verk av Norrman på Waldemarsudde. Målningar av Norrman från tiden kring förra sekelskiftet förekommer sällan på konstmarknaden.
566729
2018-10-23