Lisen Lemchen Stilleben

Lisen Lemchen Stilleben
Lisen Lemchen Stilleben
Lisen Lemchen Stilleben
Lisen Lemchen Stilleben
Lisen Lemchen Stilleben
Lisen Lemchen Stilleben

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BRITTA MARIA LOVISA (LISEN) LEMCHEN (1846-1914): Blomsterstilleben, signerad Lisen Lemchen, olja på duk, daterad a tergo 1898, ca 61x42 cm

HISTORIK:
"Kvinnliga konstnärer var relativt väl företrädda i grezkolonin. Förutom Julia Beck och Karin Bergöö (gift Larsson) kan nämnas Tekla Lindeström (gift Nordström), Hildegard Thorell, Eva Bonnier, Caroline Benedicks (gift Benedicks Bruce), Emma Löwstädt (gift Löwstädt Chadwick), Gerda Rydberg (gift Tirén), LISEN LEMCHEN, Carin Arosenius, Antoinette Vallgren, Sophie Holten och Elise Constantin Hansen."
Källa: Torsten Gunnarsson, Grez-sur-Loing och konsnärskolonierna kring Fontaineskogen,Konsthistorisk tidskrift vol 84, 2015

566855

2018-08-31