Historisk plansch Vapen
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAHLSTRÖM, C. A. "Slaget vid Dennewitz den 6 september 1813", litografi, 79x100 inkl ram
Beskrivning i Snoilskys Historiska planscher: "Till vänster: Carl Johan framskyndar i spetsen för kavalleri och artilleri. Framför honom kreverar en granat. Till höger: en preussisk fyrkant, som tillbakaslår ett anfall av franska kyrassierer."
Ramskador
567044
2018-10-22