Sabel för infanteriofficer Vapen
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL, svensk, 1870-tal, för infanteriofficer, svagt böjd klinga med graverad och förgylld dekor "Fäderneslandet , konungen", förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerat med Carl XV:s namnchiffer, med portopé, stålbalja, längd 87 cm
Balja något rostanlupen. Kavel med slitage
567112
2018-10-22