Sabel för infanteriofficer Vapen

Klubbat för:

3 200 SEK

2 000 SEK

SABEL, svensk, 1870-tal, för infanteriofficer, svagt böjd klinga med graverad och förgylld dekor "Fäderneslandet , konungen", förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerat med Carl XV:s namnchiffer, med portopé, stålbalja, längd 87 cm

Balja något rostanlupen. Kavel med slitage

567112

2018-10-22