Handritad karta Skagerack

Handritad karta Skagerack
Handritad karta Skagerack

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HANDRITAD KARTA SKAGERACK. WALLENBERG. "Skagerrack". Handritad karta i tusch, ca 395x590 mm. Troligen 1800-talets senare hälft. Elevarbete signerad Wallenberg och godkänd av Rudof Nissen. Ramad.

Rudolf Nissen (1841 i Göteborg -1896 i Stockholm), svensk sjöofficer inom Kungliga Flottan. Han var bl.a. lärare vid den nyinrättade Sjökrigsskolan 1868-1891 och inspektör för landets navigationsskolor från 1891. Nissen deltog även i fregatten Vanadis världsomsegling 1883-1885. (Wikipedia).

Proveniens: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län.

Se text

567185

2018-09-02