Emil Heilborn gelatinsilverfotografi

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

EMIL HEILBORN (1900-2003): Kugghjulsstudie, Fagersta Bruks AB 1930-tal, stämplad på baksidan, foto Emil Heilborn, gelatinsilverfotografi, vintage, bildmått 18x17 cm.

PROVENIENS
Familjen Heilborn

UTSTÄLLD
Quality Made-Made in Sweden. S:t Petersburg, Ryssland 2003.
Moscow Photo, Ryssland 2004
Nya tider - modernism inom fotografi och måleri, Åmells Konsthandel, 4 september - 27 september 2008

joakim.geiger@auktionsverket.se

567330

2018-09-24