Emil Heilborn gelatinsilverfotografi
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EMIL HEILBORN (1900-2003): Kugghjulsstudie, Fagersta Bruks AB 1930-tal, stämplad på baksidan, foto Emil Heilborn, gelatinsilverfotografi, vintage, bildmått 18x17 cm.
PROVENIENS
Familjen Heilborn
UTSTÄLLD
Quality Made-Made in Sweden. S:t Petersburg, Ryssland 2003.
Moscow Photo, Ryssland 2004
Nya tider - modernism inom fotografi och måleri, Åmells Konsthandel, 4 september - 27 september 2008
joakim.geiger@auktionsverket.se
567330
2018-09-24