Etruskiska halsbandet Estrid Ericson Svenskt Tenn
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ESTRID ERICSON, "Etruskiska halsbandet", collier, förgyllt tenn, Firma Svenskt Tenn, längd 44 cm, ask märkt Svenskt Tenn medföljer
Historik: Originalet till detta halsband köpte Estrid Ericson år 1934 i en antikaffär Rom och det var som namnet avslöjar etruskiskt. Hon lät avbilda den vackra formen på halsbandet och började tillverka det i förgyllt tenn under 1940-talet.
567462
2018-09-06