Ljusstakar
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Adolf Zethelius, Stockholm 1828, rund välvd fot med akantusbårder, palmetthölstrat balusterskaft, delvis godronnerad ljuspipa, stämplade ljusmanschetter med pärlstav, höjd 27cm, vikt 834 g
Se även likande ljusstakar auktionsnummer 567688
Ljusmanschetter ej ursprungligen tillhörande, bucklor
567687
2018-09-07