Staffordshire vaser och bordslampor

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STAFFORDSHIRE, sent 1800-/tidigt 1900-tal, 2 vaser samt 1 par bordsarmaturer, samtliga i bemålat flintgods, armaturernas stommar i mässing och trä, vasernas höjd ca 27 respektive 45, armaturernas höjd ca 54 cm

Ena armaturens figurin med lagning, krackelyr och färgbortfall förekommer, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionerna

567843

2018-09-04