Sekretär av Christian Linning
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SEKRETÄR, stockholmsarbete i rokoko, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), signerad CLN, fanerad med valnöt, senställd skrivskiva med intarsiadekor av romber, inredning med lådor och lönnfack, bronsbeslag, höjd 106, 89 x 48 cm, nyckel till invändiga lådor medföljer
Senare beslag, smärre fanérbortfall, fanérlagningar, nyckel saknas
567911
2018-09-09