Sekretär av Christian Linning

Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning
Sekretär av Christian Linning

Klubbat för:

17 500 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SEKRETÄR, stockholmsarbete i rokoko, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), signerad CLN, fanerad med valnöt, senställd skrivskiva med intarsiadekor av romber, inredning med lådor och lönnfack, bronsbeslag, höjd 106, 89 x 48 cm, nyckel till invändiga lådor medföljer

Senare beslag, smärre fanérbortfall, fanérlagningar, nyckel saknas

567911

2018-09-09