Salongsgrupp empirestil

Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil
Salongsgrupp empirestil

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

7 000 SEK

SALONGSGRUPP, 5 dlr, 1900-talets första hälft, empirestil, bestående av 1 soffa, 1 par karmstolar och 1 par stolar, mahogny, dekor i mässing i form av bl.a. fleuroner, samt byster i brons, förgyllda gripar på soffans armstöd, soffans längd ca 163, höjd ca 106, karmstolarnas höjd ca 87,5, bredd ca 64,5, sitthöjd ca 49, stolarnas höjd ca 92, sitthöjd 49 cm

Bruksslitage, kraftig blekning på större områden, specifikt stolarnas rygg, slitage, blekt och bristningar i klädsel, smärre avslag och repor, lagning på en av soffans mittenben

567933

2018-09-04