Kallskålar tennssamling

Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling
Kallskålar tennssamling

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KALLSKÅLAR, 2 st, tenn, stämplade Carl Bröske (mästare i Stockholm 1788-1823/43), Stockholm 1841 resp.Gottlob Friedrich Baumann (mästare i Hudiksvall 1789-1826), Hudiksvall 1798?, Bauman med graverad bord, uppsvängda hänklar, diameter 21,5, resp. 21, höjd 13,5 resp. 11 cm

Baumann med försänkt skål, slitage och bucklor

568176

2018-09-08