Stålhane Lönegren Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990) och GERTRUD LÖNEGREN (1905-1970), Rörstrand, vase, 2 st och skål, vaserna av Stålhane, skålen av Lönegren, svart harpälsglasyr, signerade R SWEDEN CHS SOA, R SWEDEN CHS SOT och R SWEDEN GL L133, höjd ca 4-16 cm, skålens diameter 11 cm
Skålen andrasortering, några obetydliga repor
568198
2018-10-28