Stålhane Lönegren Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990) och GERTRUD LÖNEGREN (1905-1970), Rörstrand, vase, 2 st och skål, vaserna av Stålhane, skålen av Lönegren, svart harpälsglasyr, signerade R SWEDEN CHS SOA, R SWEDEN CHS SOT och R SWEDEN GL L133, höjd ca 4-16 cm, skålens diameter 11 cm

Skålen andrasortering, några obetydliga repor

568198

2018-10-28