Värmetallrik Kina 1700-tal

Värmetallrik Kina 1700-tal
Värmetallrik Kina 1700-tal
Värmetallrik Kina 1700-tal
Värmetallrik Kina 1700-tal
Värmetallrik Kina 1700-tal
Värmetallrik Kina 1700-tal

Klubbat för:

300 SEK

1 000 SEK

VÄRMETALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, taggbård i kälningen, diameter ca 24 cm

Pipen med större nagg, kanten med längre spricka

568249

2018-09-09