Rörstrand flintgods
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RÖRSTRAND, fruktservis, 15 dlr., flintgods, 1800-talets början, dekor av bladbård, bestående av: jardiniere med underfat, skål på fot samt 13 assietter, höjd ca 12-20 cm, assietternas diameter 22 cm
4 assietter ej tillhörande men samtida och från Rörstrand, lagningar, skador, nagg, slitage, fläckar
568259
2018-09-09