Carl Saur fat tennsamling

Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling
Carl Saur fat tennsamling

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARL SAUR (mästare Stockholm 1780-1808), fat, 2 st, tenn, stämplade Stockholm 1783 resp. 1787, diameter 39 cm

PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, 20/11-1971, katalognr 1744

Åldersrelaterat slitage och skador

568300

2018-09-08