Carl Saur fat tennsamling
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL SAUR (mästare Stockholm 1780-1808), fat, 2 st, tenn, stämplade Stockholm 1783 resp. 1787, diameter 39 cm
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, 20/11-1971, katalognr 1744
Åldersrelaterat slitage och skador
568300
2018-09-08