Wilhelm von Gegerfelt, Franskt sommarlandskap
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
WILHELM VON GEGERFELT (1844-1920): Franskt sommarlandskap, stämpelsignerad W v Gegerfelt, olja på duk, 31,5x47 cm.
UTSTÄLLD
Wilhelm von Gegerfelt, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, katalog 414, hösten 1980, katalognr 32
Wilhelm von Gegerfelt ansågs redan tidigt vara en stor målarbegåvning med en högt driven kunnighet och allt annat än akademisk. Han reste och målade i snart sagt hela Europa, i alla fall i de delar som senare skulle bli något av konstnärskolonier. Från Konstakademien sökte han sig till Düsseldorf i slutet av 1860-talet, på somrarna målade han mycket i Sverige, både i Stockholm och på västkusten. Han var den förste svensk som anslöt sig till de danska målarna i Skagen. Efter några år slog han sig ned i Paris som blev hans bas för resor ut i Frankrike och till Italien.
I Frankrike började Gegerfelt arbeta i en ny teknik och blev jämte Alfred Wahlberg den första svenske representanten för det moderna stämningslandskapet.
568387
2018-10-23