Kartskåp tillskrivet Gottlieb Iwersson

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

18 000 SEK

GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784) tillskrivet, kartskåp, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad och massiv mahogny, övre sargen med tandsnitt och pikering, sidorna med bärhandtag i mässing, inredning av fem utdragbara lådor, dörrar med nyckelbössningar i mässingar, kannelerade ben och genombrutna hörnkonsoler, nyckel medföljer, höjd 134, 122,5 x 54 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 430, jämför hörnkonsoler av Gottlieb Iwersson

Smärre slitage, bakstycke och dörrstopp saknas, en hörnkonsol skadad

568624

2018-09-07