Atlaser kartor bl.a. Cluver

Atlaser kartor bl.a. Cluver
Atlaser kartor bl.a. Cluver
Atlaser kartor bl.a. Cluver
Atlaser kartor bl.a. Cluver
Atlaser kartor bl.a. Cluver
Atlaser kartor bl.a. Cluver
Atlaser kartor bl.a. Cluver
Atlaser kartor bl.a. Cluver
Atlaser kartor bl.a. Cluver
Atlaser kartor bl.a. Cluver

Klubbat för:

4 000 SEK

1 500 SEK

ATLASER, KARTOR. 1600-1900-tal. Samlingsatlas med bl.a. kartor av P. CLUVER, P., 23 graverade bl.a. historiska kartor, (Wolfenbüttel, 1661), uppklistrade på papper, delvis något fläckade, mått ca 210x260 mm, Rotteck, Historisch-geographischer Atlas, Freibug im Breisgau, 1844, Kiepert, Atlas antiquus, Berlin, 1867, samt några lösa kartor över delar av Sverige.

Ej fullständigt genomgångna. Vissa defekter och skador, upplimmade på väv, fläckar

568757

2018-09-08