Atlaser kartor bl.a. Cluver
Klubbat för:
4 000 SEK
1 500 SEK
ATLASER, KARTOR. 1600-1900-tal. Samlingsatlas med bl.a. kartor av P. CLUVER, P., 23 graverade bl.a. historiska kartor, (Wolfenbüttel, 1661), uppklistrade på papper, delvis något fläckade, mått ca 210x260 mm, Rotteck, Historisch-geographischer Atlas, Freibug im Breisgau, 1844, Kiepert, Atlas antiquus, Berlin, 1867, samt några lösa kartor över delar av Sverige.
Ej fullständigt genomgångna. Vissa defekter och skador, upplimmade på väv, fläckar
568757
2018-09-08